Мандатот на Иванов завршува во недела! За утре се спрема колективна аболиција на уставобранителите?

233
Loading...

Претседателот Ѓорге Иванов по десет години, в недала заминува од функцијата шеф на државата. Во претседателската „Вила Водно“ треба да се всели неговиот наследник Стево Пендаровски, кој по победата на изборите, ќе стане петти претседател на државата по нејзиното осамостојување во 1991 година.

Инаугурацијата на Пендаровски е најавена за в недела, на последниот ден од истекот на мандатот на Иванов.

На три дена пред заминувањето од функцијата нема официјална потврда што актуелниот претседател ќе прави по истекувањето на мандатот.

loading...
You might also like