Бомба на американски весник: Македонија ќе стане светски лидер во производство на Марихуана

902

Извозот на медицинска марихуана е легален од 2016 година. Но, до денес, законот дозволува само масла, екстракти и тинктури, кои, според побарувачката, се само 30 проценти од пазарот. Другите 70 проценти се цветовите на растението кои се пушат и чија продажба и извоз остануваат забранети.

Тоа требаше да се промени во 2018 година, кога владините лидери најавија дека законот за извоз ќе биде изменет. Беа повикани странски инвеститори. Издадени беа дополнителни лиценци.

Минатиот август, американски извршен директор за канабис по име Мајкл Страуметис, познат како „Биг Мајк“, стигна со неговиот приватен авион и по средбата со премиерот на Зоран Заев на своите 2,6 милиони следбеници на Инстаграм им напиша. „Да ви кажам, оваа земја има огромен потенцијал и јас сум возбуден што сум дел од претворање на Македонија во една од првите суперсили на канабис во Европа“.

Но, ветениот амандман заглави во парламентот поради наводи за корупција. Опозициската партија вели дека премиерот им дал лиценци за канабис на роднини и блиски луѓе како дел од планот за собирање пари. „Само во декември, издадени се 10 лиценци и има реална загриженост дека пет од нив им беа доделени на луѓе блиски на господинот Заев. Ако ова не е непотизам и корупција, тогаш можеби Меделин Картел е добротворна организација – рече Орце Ѓоргиевски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, најголемата опозициска партија во земјата.

Владините претставници велат дека издадена е лиценца само на еден роднина на премиерот и дека се надеваат дека кога Собранието ќе се усогласи ќе се донесе амандманот, што е предвидено да се случи во април. Коронавирусот со сигурност ќе го смени времето на евентуалната дебата, затоа што Северна Македонија кон средината на март прогласи 30-дневна вонредна состојба и има повеќе поважни работи што треба да се земат предвид.

Но, борбата фрла светлина на поголема мистерија: Зошто Европа, континент познат по прогресивни ставови на теми како здравството и даноците, се уште нема просперитетна меѓународна трговија со канабис? Европејците, веројатно, се конзервативни кога станува збор за канабис, особено во споредба со Соединетите држави и Канада, каде рекреативните закони за марихуана се менуваат со години. Дури и во Холандија, каде што „кофи шоповите“ продаваат Citrus Haze, Choconesia и други видови, канабисот никогаш не бил експлицитно легализиран. (Продажбата и потрошувачката се толерираат во скромни количини.)

Повеќето европски токери денес купуваат на црниот пазар, при што најголемиот дел од снабдувањето доаѓа од Авганистан преку Албанија.

-Постои општ страв дека ако ја легализираме медицинската марихуана, тоа ќе го отвори патот за рекреативна марихуана -вели Еин Кенан од „ Prohibition Partners “, консултантска фирма во Лондон. „Европејците сакаат регулиран, фармацевтски модел. Откако ќе видиме дека се нормализира, разговорите ќе напредуваат кон употреба кај возрасната популација“.

Побарувачката за медицинска марихуана е голема во земји како Германија и Чешка и расте во Велика Британија и Ирска, рече г. Киенан. Но, до денес, само две земји, Португалија и Холандија, дозволуваат одгледување и извоз на медицинска марихуана. Неодамна, бавното темпо на легализација ги предизвика Prohibition Partners да ја намалат својата прогноза за големината на европскиот пазар. Тој ќе генерира продажба од 2,5 милијарди американски долари до 2024 година, предвидува фирмата во својот последен извештај, значително помалку од 39-те милијарди долари што ги предвиде минатата година. Дел од таа пита би значел многу за Северна Македонија, мала копнена земја со само 2,1 милиони луѓе, каде просечниот месечен приход е околу 500 американски долари.

Земјата е исправена пред економски предизвици од 1991 година, година кога доби независност по распадот на Југославија. Пред една деценија, владата се обиде да иницира туристички бум со трошење 750 милиони американски долари за амбициозен престој, градејќи стотици статуи во Скопје, вклучувајќи бронзен споменик од 47 метри во центарот на градот, наречен „Воин на коњ“.

Тоа од Скопје направи „нов главен град на кичот“, се пожали градоначалникот на центарот на градот пред четири години.

Меѓународните напори во земјата за брендирање беа комплицирани минатата година, кога го додаде „Северна“ на нејзиното име. Тоа беше начин да се смират Грците, кои долго време го блокираа влезот на земјата во НАТО и Европската унија, тврдејќи дека оригиналната „Македонија“ е дел од Грција. Сега, правилниот начин да се однесуваат на сите нешта македонски е толку убедлив што владата издаде официјален прирачник. Едно прашање поставено како да се опише ручекот со претседателот на земјата: „Би било коректно да кажете дека претседателот на Северна Македонија ви послужи ручек со вкусни македонски специјалитети“, објаснува водичот. „Погрешно е да кажете дека ручавте со северномакедонскиот претседател“.

Нијансите на пазарот на медицински канабис тука се само малку полесни за следење.

Уште во 2016 година, потенцијалот за нов бизнис го воодушеви господинот Кесковски, 50-годишник , кој ја раскажува својата животна приказна. Поранешниот претседател на Македонската Кендо федерација, чии рифови и клоци може да се гледаат на ЈуТјуб, бил шеф на безбедносните протокол на владата во 2000-тите. „Тоа беше работа на управување затоа што морав да преговарам и да координирам 24 сегменти како полицијата, армијата – рече тој.

„Влегувањето во бизнисот со канабис е исто така управување – за разлика од тоа што во мојата претходна работа, ако пропуштив нешто, некој би можел да биде убиен“. Тој нашол инвеститори во Њујорк и во 2016 го основал NYSK Holdings. За да го посетите, потребен е еден вид костум, како и маска и пар нараквици.

-Тоа е да се заштити канабисот од луѓето. Треба да се запамети, ова е лек – рече Франц Сима (31), еден од одговорните градинари.

Одејќи низ долгата хала, г-дин Сима отвори просторија исполнета со вентлатори, силни светла и ред до ред идентични растенија.

-Ова е хибрид на „Miracle Alien Cookies“ и „Blue Killer“ вид кој јас го создадов – рече тој. „Ако поминете со прстот по стеблото, мириса цветно како лимон“. Овој објект некогаш се фокусираше само на производство на масла и тинктури. Во последно време произведува и „ растенија-мајки“, кои ќе бидат испратени во новиот, поголем објект. Таму, гранките ќе бидат засадени, а подоцна цветовите ќе се продаваат на странски купувачи. Барем тоа е планот.

Гласањето за амандманот со кој ќе се легализира извозот на цвет во февруари беше повторно одложено. Проблемот се политизираше во последните неколку месеци, кога бројот на лиценци издадени од владата скокна за десетици. Тогаш опозициската партија започна да обвинува дека дел од тие лиценци на крајот ќе го збогатат премиерот.

-Не е така – вели Венко Филипче, министер за здравство во земјата.

-Еден братучед на премиерот доби лиценца, но ниту еден друг член на семејството, па тешко дека е доволно за да се оправда обвинението за непотизам – додаде тој.

Што се однесува до пријателите на премиерот не знаеше за ниту еден со лиценца. „Но, добивањето лиценца е само почетна точка“, рече тој. „Никој не се збогатува од лиценца. Потребна е огромна инвестиција и експертиза “.

За локалните активисти за канабис, клучниот проблем со сегашната легислатива е само тангентално поврзан со профитот. Сега, само една компанија прави производ за домашна употреба. Тоа е скапо, слабо и достапно само во половина од системот на здравствена заштита – имено половината која е дел од државата – објаснува Јанаки Митровски од „Билка“, непрофитна организација што се залага за легализација.

„Кога мајка ми имаше рак, јас, адвокат, морав да купам килограм од дилер, мој клиент и сам да го претворам во тинктура“, рече г. Митровски. „Ние како граѓани на овие момци им даваме златна деловна можност и за возврат, засега немаме што да покажеме“.