ТРАМП МУ СТЕГНА ТУЖБА НА ОБАМА ЗА ДРЖАВНО ПРЕДАВСТВО!

712

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини неговиот претходник Барак Обама за предавство, велејќи дека тие шпионирале во неговата изборна кампања за 2016 година.

„Тоа е државно предавство. Тие прислушкуваа, се вели во наводници и тоа значеше современи методи на шпионажа. Тие ја шпионираа мојата кампања, што ја кажав одамна. „Излезе дека бев во право“, рече Трамп во интервју за CNB News.

Трамп повеќе пати изјави дека американските разузнавачки служби шпионирале во неговата изборна кампања за 2016 година. Истрагата против Трамп ја водеше ФБИ во 2016-2017 година. години под претседател Барак Обама. Тие се обидоа да утврдат дали Трамп, тогашниот претседателски кандидат, бил во заговор со руските власти со цел да победи на изборите. Ова подоцна го испита независниот специјален обвинител Роберт Милер, кој заклучи во есента 2019 година дека нема докази дека постои „руско-американски заговор“.