ТРАМП БАРА ИТЕН СОСТАНОК СО ПУТИН ПРЕД ИЗБОРИ! Медиумите тврдат дека ова ќе бидат темите за разговор

288

Претседателот на САД, Доналд Трамп, им порача на своите соработници дека би сакал лично да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин пред изборите во ноември во Соединетите држави, објави телевизијата NBC News, повикувајќи се на извори.

Телевизијата наведува дека администрацијата разгледувала неколку варијанти за местата и датумите на самитот, вклучително и септември во ујорк. Администрацијата смета дека целта на таков самит е да се објави напредок во развојот на договор за контрола на нуклеарно оружје.