ТАЕН ДОКУМЕНТ ОТКРИВА! Трамп го уредува Балканот според планот на најголемиот СРБО МРАЗЕЦ

297

Тајните документи открија дека Дејтонскиот договор е создаден со цел да се постигне надворешно-политички успех во предизборната кампања на поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Од истите причини, американскиот претседател Доналд Трамп ги принуди Србите и Албанците да потпишат „нешто“, го проценува загрепскиот „Вечерњи лист“ и посочува дека и двајцата тврдат дека ги запреле војните.

Она што го претпоставија аналитичарите, дека, како што наведува весникот, магливиот мировен договор меѓу Белград и Приштина бил потпишан во Вашингтон најмногу во функција на американската изборна кампања, го потврди и Доналд Трамп на митингот на изборите минатиот викенд во Северна Каролина, каде ја пофали номинацијата за Нобеловата награда за нејзината улога во нормализацијата на односите меѓу Израел, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин и меѓу Белград и Приштина.

Трамп се фали, американските медиуми молчат
Двата договори беа потпишани среде изборната кампања и борбата на Трамп за втор мандат.

Во неговиот театарски стил, Трамп рече на кој начин се пофали со својата сопруга од Словенија поради договорот и номинацијата: „Меланија, ги запрев масовните убиства меѓу Приштина и Белград. Тие меѓусебно се убиваа многу долго и сега ќе запрат. Им реков: „Момци, ајде да се сретнеме“.

Балкан – предизборен адут
Но, не е прв пат Балканот да се користи како предизборен адут на американски претседател, се додава во текстот.

Отстранувањето на тајноста од американските документи откри како војната на територијата на поранешна Југославија е запрена од истите причини.

На тогашниот претседател Бил Клинтон и неговата администрација им требаше силен, видлив успех во надворешната политика и тие ја препознаа можноста на Балканот.

По дипломатските уверувања, сите актери на војната беа „донесени“ во Дејтон во 1995 година и „принудени“ да постигнат договор, пишува загрепскиот весник, додавајќи дека тие исто така успеале да ја завршат војната пред почетокот на кампањата за претседателските избори.

Дејтонскиот мировен договор одекна во светот, а Клинтон тоа силно го потенцираше во кампањата како нејзин успех.

Улогата на Америка во Југоисточна Европа отсекогаш, како и сега, била клучна. Без политичка и воена интервенција на најсилната светска сила, многу работи немаше да се поместат од ќор-сокакот.

Вашингтон неодамна назначи дури двајца специјални комесари за Балканот. Освен во Србија, Приштина, БиХ, „мускулите“ на клучните американски актери се обучуваат и во Македонија и Црна Гора.

Многумина постигнаа напредок низ Балканот во другите светски центри на моќ, бидејќи се чини дека комплицираниот Балкан е најрешлив.