ТРАМП: САМО СТРПЕТЕ СЕ! ЌЕ ПРОСЛАВИМЕ ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА 2 ДО 3 НЕДЕЛИ

669

ДОНАЛД Трамп рече дека за две или три недели неговата победа на претседателските избори ќе стане очигледна.

Во интервју за „Вашингтон егзаминер“, објавено на 13 ноември, тој изрази верување дека по сумирањето на конечните резултати од изборите, тој ќе биде прогласен за победник во голем број клучни земји.

 

 

Тој истакна дека токму тоа ќе го реши исходот на целата трка и изјави дека тој ќе биде победник на изборите во државите Висконсин, Аризона, Georgiaорџија, Северна Каролина, Мичиген и Пенсилванија.

На новинарско прашање – колку брзо може да се случи таков пресврт, Трамп рече: „Не знам. Веројатно за две недели или три недели “.

Вашингтон-весникот ја додаде кон текстот на разговорот неговата забелешка дека Трамп ја разбира неговата позиција: „Слушна многумина како велат дека сè е готово и го повикуваат да признае [пораз]. Сепак, Трамп, барем засега, нема да го следи ваквиот совет. По тој повод, тој ни рече: „Никогаш не се обложувај против мене“.

Потоа, за време на брифингот во Белата куќа, Трамп вети дека сите Американци ќе можат да ја направат вакцината за коронавирус во април.

Во овој контекст, тој дозволи можност следната американска администрација да не ја раководи тој, туку byо Бајден:

„Оваа администрација, што и да се случи понатаму, нема да ги затвори Соединетите држави. И нема да биде ново ако го водам “.

И го остави новинарското прашање – дали е подготвен да признае „изборен пораз“ – неодговорено