МЛАДА ЛЕКАРКА ОСТАНА ПАРАЛИЗИРАНА ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА ФАЈЗЕР, РОДНИНИТЕ БАРААТ ДОПОЛНИТЕЛНИ ИСПИТУВАЊА

285

Здравствените власти во Мексико започнаа истрага откако млада лекарка остана парализирана кратко време откако ја прими вакцината Пфајзер против вирусот корона. Нејзиното семејство побара да се спроведат дополнителни истражувања.

Карли Сесилија Перез беше делумно парализирана во рацете и нозете само неколку часа откако на 30 декември ја прими вакцината од компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ и веднаш беше пренесена во болницата за интензивна нега во мексиканската држава Њу Леон. Според медиумите, таа имала и тешкотии во говорот.

Пред вакцинацијата, Перез, наводно, имал несакани алергиски реакции на антибиотиците триметоприм и сулфаметоксазол, што може да предизвика напади, осип на кожата и анафилактичен шок кај некои пациенти.

Во декември 2020 година, Центрите за контрола и превенција на болести на САД објавија најмалку четири случаи на делумна парализа на лицето (парализа на Бел) кај луѓе кои примиле вакцина Пфајзер.

Сепак, мексиканското Министерство за здравство тврди дека нема пријавено случаи на енцефалитис (оток на мозок) за време на тестирање на вакцината Фејзер врз луѓе врз луѓе.