Browsing Category

НАСЛОВНА

Бугарија ќе испрати историчари во Еу и САД за да им ја кажат вистината за Македонија: Луѓето треба…

"Македонизмот е длабоко вкоренет во главите на нашите соседи во РС Македонија. Позицијата на бугарската влада е многу соодветна. Ние ги признаваме Македонците како нација формирана по 1945 година, како и македонскиот јазик, кој јасно се…

АХМЕТИ ЌЕ ГО ПРЕЗЕМЕ СПОРОТ СО БУГАРИЈА? ВЕТУВА ДЕКА ЌЕ БИДЕ РЕШЕН УШТЕ ОВАА ПРОЛЕТ ПОШТО ТОА ГО…

Оваа пролет ќе има ќорсокак и ќе се реши проблемот со Бугарија, рече Али Ахмети, лидер на Демократската унија за интеграција (ДУИ), цитиран од македонскиот весник Слободен печат. „И во интерес на Вашингтон и на Брисел е да се реши ова…

БОРИСОВ ЗА ДЕНОТ НА ХОЛОКАУСТОТ: БУГАРИЈА СПАСИ 48 000 ЕВРЕИ ВО МАКЕДОНИЈА?

„Денот на сеќавање на холокаустот секоја година нè потсетува на вредноста на демократијата и мирот. Тој нè потсетува дека имало моменти кога невини луѓе биле брутално убивани и човечки права биле неодемонизно погазени“. Ова го напиша на…