КОСОВСКИТЕ СРБИ БАРААТ САНКЦИИ КОН ПРИШТИНА

331
Loading...

Косовските Срби бараат од Европската Унија да воведе политички и економски сакции кон властите во Приштина, се додека Владата на Рамуш Харадинај не ја повлече одлуката за 100 отсто такси на увозот од Србија и од Босна и Херцеговина.

Своето барање косовските Срби го изнесоа на денешниот протест во северна Митровица, на кој исто така беа побарани гаранции од меѓународната заедница дека во северниот дел на Косово, населен со мнозинско српско население, нема да доаѓаат припадници на специјалните полициски единици и на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Loading...
Loading..
You might also like