Следи демолирање? Илјадници жолти елеци се упатуваат кон Нотр Дам

329
Loading...

Поради новиот протест на Жолтите Елеци во Франција денеска на готовс се 60.000 полицајци да го чуваат Париз и Нотр Дам и Шанзелизе.

Од движењето „Жолти елеци“ најавија протести и порачаа дека несогласувањето со претседателот Емануел Макрон не е поврзано со тагата на Франција поради пожарот во кој беше оштетена катедралата Нотр Дам.

Според последните анкети, Французите и натаму ги поддржуваат „Жолтите елеци“, иако симпатиите кон ова движење се помали во однос на минатата година.

Loading...
Loading..
You might also like