Норвешкиот биатлон ас Халвард Ханеволд почина на 49 години

113
Loading...

ОСЛО – Норвешката асоцијација за биатлон потврди дека почина Халвард Ханеволд кој освои три златни, два сребрени и еден бронзен медал на пет Зимски олимписки игри. Почина на 49 години.

Арна Хортен, претседател на здружението, истакна дека  Ханеволд „го импресионирал светот на биатлонот со неговите фантастични достигнувања во текот на долгата кариера“ и ќе биде „уште долго време запамтен“.

Ханеволд кој почина во вторникот во својот дом, се натпреваруваше на пет Олимписки игри од 1994 до 2010 година, трчајќи поединечно 20 километри, спринтот од 10 километри и штафетата од 4 по 7,5 километри.

 

Тој исто така освои 16 медали на светскиот шампионат од 1994 до 2009 година, вклучувајќи пет златни, седум сребрени и четири бронзени.

Се пензионираше по Зимските олимписки игри во Ванкувер 2010 каде го прогласи последниот од трите златни медали.

Причината за смртта не е дадена.

Loading...
Loading..
You might also like