Човекот кој одби екстрадиција на Груевски ќе го заменува Хан?

597
Loading...

Новата претседателка на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска го номинира Унгарецот, Ласло Трошањи за нов комесар за соседство и проширување на Европска Унија.

Трошањи (63) е адвокат, поранешен судија, дипломат и универзитетски професор, а специјалност му е уставно европско и компаративно право. Тој од 2019 година е член на Европскиот Парламент, од владејачката партија во Унгарија, Фидес.

Loading...
Loading..
You might also like