Бугарски новинар: СО МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА ПОСТАПИМЕ КАКО ШТО ПОСТАПИ ГРЦИЈА

130

Понеделник е ден на освестување. Во вторник, веќе мора да имаме јасни искажани намери на оние кои ќе формираат влада. Веројатно ќе биде „Има такви луѓе“. Тишината на Слави Трифонов мора да заврши. Ова го изјави новинарот Иван Гарелов за БГНЕС. Според него, треба да се постави нов почеток на денот по изборите.

„Иницијативата не треба да се губи и треба да се донесат јасни одлуки во првите денови по изборите. Тие веќе мора да бидат во џебовите на политичарите “, рече г-дин Панорама.

Тој, исто така, многу се потпира на претседателот Румен Радев за да најде решение. „Очигледно, тој во моментот ја контролира ситуацијата. Ова најмногу се гледа од составот и постапките на привремената влада. Претпоставувам дека оваа контрола врз развојот на нештата ќе се одржи “, рече Гарелов.

Тој смета дека треба да се зачува моделот на привремената влада.

„Ова значи дека во идниот кабинет ќе има и експерти и умерени претставници на политиката, но умерени, прифатени и други партии. Овој кабинет мора да биде составен од трите протестни партии. Но, ова не значи дека тие имаат иста, помазна врска, напротив, секој ќе има свои тврдења. Слави Трифонов ќе тврди дека победил на изборите, „Демократска Бугарија“ – дека има најголемо политичко искуство, бидејќи некои нивни лидери биле дури и во владите на Бојко Борисов. “Стани! Мутри надвор! “Sayе рече дека тие беа најактивни на протестите. Тие имаат неколку амбициозни дами кои ќе сакаат да го заземат своето место во новите структури на моќ “, рече Гарелов.

Некои од министрите во сегашниот привремен кабинет мора да останат во новата влада. „Beе има нови, ќе има изненадувања. И најважното изненадување е кој ќе биде премиер, нели – сè уште немаме јасност, но мислам дека ќе биде разјаснето до вторник “, рече новинарот. Тој не ја исклучи идната влада да има долг живот. Покрај тоа, претстојат претседателски избори.

Според него, идниот премиер треба да биде непартиска фигура.

„Непартиска, почитувана стручна, почитувана личност. Многу ми се допаѓа генот. Стефан Јанев – гледате каква стабилност зрачи, каква самодоверба, смиреност. Тој го доведува ова до оваа разновидност на привремената влада, составена од различни карактери од кои воопшто не ви е досадно, тие го држат општеството во напнатост, прават големи грешки, но тие се амбициозни. Мора да има таква смирувачка фигура “, додаде Гарелов.

Тој ја гледа иднината на ГЕРБ без Бојко Борисов. „Тие веќе се свесни за ова и исто така е нејасно. Не ја прифаќам раширената теза дека без Борисов, нема да има ГЕРБ. Таму има многу способни луѓе. Тие се во состојба да формираат јадро и оваа партија да продолжи да постои и да се развива во опозициско опкружување “, рече Гарелов.

Доколку ја преземе технократската единица во ГЕРБ, наспроти луѓе како Томислав Дончев, а не финансиската, која ги водеше измамниците, тие би можеле да создадат нормална партија, убеден е новинарот.

Во врска со односите меѓу Бугарија и РС Македонија, Иван Гарелов рече дека Бугарија треба да има јасна и изразена позиција. „Треба да разработиме долгорочни цели и да ги постигнеме постепено без да ги менуваме или маневрираме“, рече тој, наведувајќи ја Грција како пример. Таму, без разлика која партија е на власт, тие секогаш имаат линија во врска со нивните национални интереси.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like