Мијалков од затвор средил неговиот верен до смрт Тачи да коалицира со СДСМ?

389

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарски прашања рече дека СДСМ на локалните избори ќе настапи во коалиција со ДУИ, БЕСА и ДПА.

-Покрај тоа што водиме по анкетите довербата е голема, се верува дека ќе победиме. Но, на крајот граѓаните одлучуваат. Јас можам да ви кажам заради тоа што сме коалициони партнери и со ДУИ, и со БЕСА и со ДПА, имаме коалиција, заедно ќе настапиме за локалните избори. Нормално деталите не можеме да ги кажеме уште оти не ги знаеме имињата, но дефинитивно ги знаеме принципите на коалицирање. Се знае во првиот круг одат сите, после тоа се поддржуваме, фер, така на граѓаните ќе им оставиме сами да ни кажат патот кој е,  кој треба на крајот да биде избран во сите други градови, рече Заев.