НАУЧНИК ЈА ПРОНАЈДЕ ДОБИТНАТА КОМБИНАЦИЈА! ПРВА ДОЗА АСТРА ЗЕНЕКА, ВТОРА ДОЗА ФАЈЗЕР

300

Врз основа на резултатите од оваа и неколку други студии, Германскиот постојан комитет за вакцинација препорача луѓето кои ја примиле првата доза на вакцина АстраЗенека да се вакцинираат со втора доза со вакцината на Фајзер.

Хрватските научници, Иван Одак и Берислав Бошњак, кои учествуваа во големото германско истражување кое ја проучуваше ефективноста на комбинираната вакцинација со вакцините Астразенека и Фајзер, потврдуваат дека ова е нешто што ветува. Д-р Бошњак беше на чело на тимот заедно со потпретседателот на германското друштво за имунологија, проф. Рејнолд Форстер и проф. Џорџ Беренсон, а резултатите од нивната студија беа објавени во престижното списание Nature Medicine.

Научниците (како и фармацевтските компании кои произведуваат вакцини) немаа специфични податоци за тоа како може да функционира таквата комбинација на вакцини. Затоа, започнати се бројни студии за ефикасноста на ваквата мешана вакцинација. И резултатите се многу охрабрувачки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like