УДАРНО – Стејт департмент: Албанија, С. Македонија и Косово дадоа дарежливи понуди – ќе ги преселиме Авганистанците таму

1,788

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека досега, покрај САД, 12 други земји се согласиле да прифатат бегалци од Авганистан, барем привремено, а меѓу нив се Северна Македонија и Албанија.

„Албанија, Канада, Колумбија, Костарика, Чиле, Косово, северна Македонија, Мексико, Полска, Катар, Руанда и Уганда дадоа дарежливи понуди во однос на напорите за преместување на ранливите Авганистанци“, рече Бликен, цитиран доцна синоќа. Оддел.

„Многу ја цениме поддршката што ја понудија и горди сме што работиме со нив во заедничка поддршка за авганистанскиот народ. Исто така, ние сме охрабрени од фактот дека и другите земји размислуваат да понудат поддршка “, рече Блинкен, пренесува Бета.

Блинкен рече дека транзитот на евакуираните Авганистанци и државјани на други земји кои го напуштиле Авганистан веќе се одвива преку територијата на 14 земји, или ќе се случи наскоро.

Тоа се, како што изјави, Бахреин, Данска, Франција, Германија, Италија, Казахстан, Кувајт, Катар, Таџикистан, Турција, Украина, Обединетите Арапски Емирати, Велика Британија и Узбекистан.

Блинкен рече дека од 14 август, САД им овозможиле на околу 13.000 луѓе да го напуштат Кабул со американски авиони и да продолжат со спасувачката операција.

„Во текот на изминатите неколку дена, САД организираа невидена глобална акција за евакуација на американски државјани, вработени во земјите партнери и загрозени Авганистанци од Кабул преку нејзините дипломатски канали“, рече Блинкен.

„Сакам особено да им се заблагодарам на нашите партнери низ планетата кои беа од клучно значење во оваа операција“, рече американскиот државен секретар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like