ОД ПАРТИЈАТА НА КАРАКАЧАНОВ: БУГАРИТЕ СЕ НОСИТЕЛИ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА И ИСТАТА ИДЕЈА Е ФАЗА ЗА ПРИКЛУЧУВАЊЕ КОН БУГАРИЈА

171

Денес, Република Северна Македонија ја слави својата „независност“. Seeе видите како службениците зборуваат за идеалите на #VMRO – идејата за Независна Македонија.
Меѓутоа, сепак, нема да слушнете или видите како луѓето велат дека оваа идеја е како фаза на приклучување кон Бугарија.

„Нема да слушнете дека државотворен елемент во независна Македонија за кој сонуваат македонските активисти се Бугарите.
️ И како се очекува да го слушнете, имајќи предвид дека Бугарите во Македонија беа прогонувани и понижени, како од комунистичките сатрапи, така и од денешните владетели во Скопје.

️ Во исто време, паралелен попис е во тек во Бугарија и Северна Македонија. За нашиот југозападен сосед, ова е прв таков процес по 20 години и ова е една од причините зошто е толку важен. За нас и нашите браќа во ПЦМ, пописот е исклучително важен, бидејќи ова е време за таму Бугарите да го покажат својот број.

Ou ️Видовте кампања за заплашување луѓе со бугарска самосвест, спроведена токму со цел нивна дополнителна маргинализација и исклучување. Видовте репресија, манипулација, кршење на човековите права и фалсификати.

📢 Затоа, ги повикувам нашите браќа и сестри надвор од вештачката граница да не се плашат да бидат пресметани како Бугари. Само на овој начин ќе биде уништено братоубиственото антибугарско владеење со Северна Македонија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like