ИМАЛО ЛИ ОБИД ЗА АТЕНТАТ НАД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА?

3,252

Извори на КУРИР кои биле во непосредна близина на бината каде седеле ВИП личностите не’ инфоримираа дека во моментот кога било забележано лицето на велосипед од страна на обезбедувањето на американската амбасадорка Кејт Мери Брнз веднаш бил направен кордон околу неа, по се изгледа плашејќи се дека ова е обид за атентат врз претседателот на државата.

Откако велосипедистот го одминал Пендаровски, видно вознемирен бил и Зоран Заев, но и Оливер Спасовски. Спасовски, откриваат нашите извори кои биле на лице место, истиот момент станал и со висок тон се обратил кон одговорните за обезбедување на местото, а изворот вели дека министерот за внатрешни работи им се заканил и со откази од работното место.

Одговорност за овој настан мора да има, но залудно ќе беше доколку тој ден се случеше уште една катастрофа, пред таа во Тетово.

Беше ли избегнат АТЕНТАТ врз Пендаровски?

Звучи сериозно, но целата ситуација и е многу сериозна!

 

Имено доколку навистина беше обид за атентат врз шефот на државата, атентаторот со голема леснотија ќе го совладаше, со пиштол, нож или пак со елек-бомба, каде можеа да настрадаат и останатите гости.

Безбедносните пропусти кои беа направени дента, само ја покажуваат ранливоста и нефункционалноста на системот, за кои актуелната власт ги убедува граѓаните дека функционира. Ако покрај толкаво обезбедување на тој ден, обичен велосипедист успее без никаков проблем да му се приближи толку блиску на претседателот на државата, што останува да мисли обичниот граѓанин за неговата безбедност и дали треба секој од нас да биде загрижен кога излегува од својот дом?

Редакцијата на КУРИР побара одговори на повеќе прашања во врска со безбедносниот пропуст од Министерството за внатрешни работи и од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, но до објавување на овој текст одговори не добивме.

Извор: Курир