КОСОВО РАСПОРЕДИ 350 СНАЈПЕРИСТИ НА ГРАНИЦАТА СО СРБИЈА

1,033

Откако специјалната полициска единица Росу пристигна на премините Јариње и Брњак во раните утрински часови со околу 20 возила, од кои 10 беа оклопни, силите на специјалните полициски единици Росу беа распоредени на други места низ северно Косово.
Сето ова предизвика вознемиреност кај Србите во Косово, кои со околу 400 возила се упатија кон административните премини. Лидерите на Српската листа наскоро пристигнаа на административниот премин Јариње и го повикаа српскиот претседател Александар Вучиќ да реагира.

Вучиќ во врска со потезите на Приштина

Ова е еден од најтешките денови за нашиот народ во северно Косово. Синоќа знаевме дека Приштина ги планира движењата на своите специјални сили на север, дека утрово, нешто по шест часот, тие сили се преселија на север, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Ова е шести пат како овие сили го напаѓаат северот, над 350 припадници, многу долги буриња, снајперисти кои требаше да ги покријат куќите на младите Срби кои ќе се спротивстават“, нагласи претседателот на Србија.

Следете н on на мрежата „Телеграма“ на телефони со Android или десктоп компјутери ТУКА

Тоа е еднострана акција, без договор со никого, освен можеби со нивните ментори, додаде претседателот на Србија.

„Никој не разговараше со нас за тоа, иако ги предупредивме да не го прават тоа“, вели Вучиќ.

„Имавме два договори, од 2011 и 2016 година, договори за слобода на движење. Станува збор за т.н Таблици на КС што ја продолжија правната сила до 2021 година. И потоа тие магично го протолкуваа она што не е напишано никаде, освен можеби во главата на Албин Куртија, а тоа е кога ќе наиде на возило со регистрации од централна Србија, на пример од Врање, тие запираат, прегледуваат, а потоа ги вадат плочите на суверена, меѓународно призната држава, членка на ОН, бидејќи не им се допаѓаат и велат „бидејќи ќе ги отстраните налепниците од нас, ние ќе ви ги отстраниме табличките. ” И тоа не е запишано никаде, во никаков договор “, објасни Вучиќ и додаде дека одлучиле да го спроведат на сила.