МАКЕДОНИЈА ДЕФИНИТИВНО НАЈСИРОМАШНА ДУПКА ВО ЕВРОПА

173

Македонија го дели последното место во Европа според консумирањето месо со 39 килограми по жител годишно, колку што „трошат“ и граѓаните на Албанија, на Турција и на Молдавија, покажуваат податоците на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) при Обединетите нации за 2018 година.

Од земјите во регионот прва во овој поглед е Хрватска со 80 кг, пред Црна Гора со 79 кг, Словенија со 70 кг итн.

Најголема потрошувачка на месо на стариот континент има во Шпанија, каде што годишно секој жител консумира по 99 кг во просек, пред Португалија со 95 кг, а трет е Исланд со 91 кг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like