КАРАКАЧАОВ: ПОРАКАТА Е ЕДНА! МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА..Вистината е број 21. Да покажеме дека не сме робовладетелско племе кое може да се лаже и манипулира

1,157

Да покажеме дека не сме робско племе со кое може да се лаже и манипулира. Со овие зборови лидерот на ВМРО Красимир Каракачанов и претседателскиот кандидат доц.д-р Милен Михов официјално ја затворија кампањата на ВМРО за изборите на 14 ноември, соопшти партискиот прес-центар.

Не случајно го избравме споменикот на цар Самуил за да ја затвориме нашата кампања. Овој споменик е симбол на единството на бугарската нација. Националниот идеал кој ни го оставија нашите големи лидери останува единствен. А пораката е една – Македонија е бугарска – пред и засекогаш, нагласи потпретседателот на ВМОРО и бугарски претставник во ЕП Ангел Џамбазки.

Тој истакна и дека е прашање на достоинство, должност и чест на секој кандидат и иден пратеник да го брани бугарскиот национален интерес.

Немојте да мислите дека тие што ќе влезат во парламентот ќе го изневерат националниот идеал. Ова е пораката на нашето место да ја затвориме кампањата. Нашиот претседателски кандидат пар е единствениот бугарски, единствениот бугарски проект. На конкурсот гледаме турски проект, руски проект, американско-канадски проект, но единствени бугарски се доц.проф.Милен Михов и Марија Цветкова, номинирани од ВМРО, рече Џамбазки и збор му дадоа на доц. д-р Милен Михов, кој беше крајно категоричен:

Драги браќа и сестри, ВМРО денеска е местото каде што историјата и народот нè ставија – на најтешко место со најтешка задача. Се соочуваме со страв, предавство, лакејизам и туѓо обожавање. Денес Бугарија не е поразена, слаба, немоќна. Бугарија денес е до најголемите сили во светот и е членка на најсилните сојузи и затоа секој што има амбиција да управува со неа нема право да го предаде националниот идеал. Ние сме единствените кои ги следиме заветите на Васил Левски и нема да ги пренесеме. Тие што сакаат да ги изневерат националните интереси мора да знаат дека народот нема да прости, ВМРО нема да прости, бидејќи ние ја браниме Бугарија! На 14 ноември со 21 број во ливчето и на машината.

За возврат, лидерот на ВМРО Красимир Каракачанов ја сумираше тешката политичка ситуација во која е ставена Бугарија со недостаток на одговорност, клиентелизам и прогон на личните интереси од оние кои велеа дека ќе бидат носители на промените.

При крај сме на следната изборна кампања за оваа година. Велам уште еден затоа што тие што тврдеа промени не најдоа начин за солидарност. Не најдоа сили да седнат со противниците во време на криза, кога нашите сонародници гинат, а другите остануваат без приходи. Токму оваа година требаше да се води дијалог, барем да не гинат Бугарите, да не станат жртви на шпекулации, цените да не бидат безбожно високи. За жал, оние кои тврдат дека се носители на промените не можат да го сторат тоа. Затоа што тие не се бугарски политичари. Тие се нечии проекти, категоричен беше Каракачанов и потсети на состојбите од 2017 година.

Истите сега не критикуваат дека коалициравме во 2017. Тогаш ситуацијата беше иста. Потоа требаше да одлучиме дали ќе ја фрлиме државата во хаос или ќе имаме влада со МРФ и БСП од една страна и ГЕРБ од друга. Не правиме коалиции со антибугарски и опскурантистички партии. ВМРО можеби правеше компромиси, но никогаш не ја предаде Бугарија, ја заврши темата претседателот на ВМРО и привлече внимание на моменталната тешка состојба за нашата земја.

За Бугарија денеска е корисно бугарските партии да се обединат во име на изнаоѓање решение за главните проблеми – како ја надминуваме економската и здравствената криза, што правиме со банкротираните компании и со енергетскиот сектор. За жал, гледаме дека и по овие избори нема да има решение. Мислам дека за 8 месеци може да се види кој што прави и што сака. Одиме на овие избори затоа што сакаме да покажеме дека има алтернатива и дека ние го браниме бугарскиот интерес. Тие што сега ве повикуваат да се промените нема да ја средат државата. Тие имаат намера да извршуваат странски наредби. Сакаат да се поправат, како што направија кралските луѓе пред некое време. Овие луѓе ќе го пренесат националниот интерес во Македонија, во енергетиката и во економијата!

Красимир Каракачанов својот емотивен говор го заврши со апел: Вистината е број 21. Да покажеме дека не сме робовладетелско племе кое може да се лаже и манипулира.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like