Пратеник го подбра бугарофилот на СДСБ: Додека траеше „србизацијата“, народот и јазикот беа македонски, а сега?

357

„Додека траеше процесот на србизацијата државата се викаше Македонија, народот беше македонски, а и службениот јазик беше македонски. Сега, нели, кога расчистивте (со) србизацијата, државата се вика Северна Македонија, народот е северномакедонски, а јазикот во воспоставената јазична федерација е со тенденција да стане бугарски со српски примеси. Е Буле, Буле…“

Можеби ќе ве интересира

Ова е репликата на пратеникот Иван Стоиљковиќ, лидер на Демократската партија на Србите во Македонија, на изјавата на Владо Бучковски, македонскиот преговарач со Бугарија, дека предлого траел процесот на „србизација“ на Македонија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like