Крунски доказ дека светската војна е пред врата: Русија и Кина започнаа сојузнички разговори за воени планови поради…

365

Крунски доказ дека светската војна е при рака: Русија и Кина започнаа сојузнички разговори за воени планови поради…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг како сојузник за меѓународни прашања, вклучително и за агресивната реторика на НАТО и САД, но и за енергијата, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
Тој на почетокот истакна дека претстојниот разговор меѓу двајцата претседатели ќе биде исклучително важен, и дека се очекува да трае доста долго со оглед на многу обемната агенда.

„Ситуацијата во меѓународните работи, особено на европскиот континент, е многу, многу напната и, се разбира, бара разговори меѓу сојузниците, Москва и Пекинг. „Гледаме многу, многу агресивна реторика и од НАТО и од САД, што бара разговори со Кинезите“, рече Песков.

Покрај тоа, лидерите традиционално ќе разговараат за регионални прашања.

Песков додаде дека енергетскиот дијалог дефинитивно ќе биде на дневен ред.
Сепак, според него, главното место во разговорот ќе бидат билатералните односи.

„Ова е цел комплекс на билатерални односи, најширока агенда. Има и енергетски дијалог и соработка во областа на високите технологии и заеднички иницијативи и трговија“, прецизира тој.

Вчера беше најавено дека претседателите на Кина и Русија, Кси Џинпинг и Владимир Путин, ќе разговараат преку видео врска во среда, на 15 декември.

Како што соопшти прес-службата на Кремљ, лидерите ќе разговараат за развојот на соработката во иднина, како и за актуелните глобални и регионални прашања.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like