Гаши: Преговор до Март идната година…

102

Имаме ново парламентарно мнозинство со 64 пратеници и многу сме блиску до отворање на преговорите со Европската Унија во јануари, февруари или на почетокот на март идната година, вели лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, во интервју за „Косова Прес“, пренесува весникот „Лајм“.

Гаши во интервјуто вели дека токму неговата партија претставувала клуч за решавањето на политичката криза во Македонија.

– Алтернатива со своите четворица пратеници го формира парламентарното владејачко мнозинство со вкупно 64 пратеници, а нашата партија е видена како клуч за решавањето на политичката криза која би предизвикала и други последици во поглед на надминување на ќорсокакот со Бугарија. Сега сме многу блиску до отворање на преговорите со ЕУ, а јануари, февруари и март се месеците кои се навистина клучни за нас. Отворањето на преговорите е сјајна вест. Алтернатива не сакаше да биде прокоцкана оваа можност за државата, за Албанците и за целиот регион – вели Гаши.

You might also like