ДОЈДЕ КРАЈОТ НА КОВИД! АНГЛИЈА ГИ УКИНУВА СИТЕ МЕРКИ ПРОТИВ KOBИД, ИЗРАЕЛ ГИ УБЛАЖУВА, ЧЕШКА СЕ ОТКАЖУВА ОД ЗАДОЛЖИТЕЛНА BAKЦИНАЦИЈА

160

Лондон – Повеќето законски ограничувања за спречување на ширење на кoронавирусот во Англија ќе бидат укинати следната недела, изјави во средата британскиот премиер Борис Џонсон во британскиот парламент. Од понеделник, маските за лице повеќе нема да бидат задолжителни никаде во Англија.

„Нашите научници веруваат дека е веројатно дека бранот Омикрoн сега го достигнал својот врв на национално ниво“, рече Џонсон, припишувајќи го крајот на последниот пораст на KOBИД-19 на „извонредна кампања за зајакнување на [вакцините], заедно со начинот на кој јавноста реагираше“ на ограничувањата воведени кога се појави Омикрон.

Ограничувањата што беа укинати во понеделникот во Англија беа едни од најслабите наметнати во Европа, спротивставувајќи се на бранот Омикрон. Тие вклучуваат барање за носење маски за лице во преполни затворени простори, задолжителни сeртификати за Кoвид-19 – што покажуваат статус на вaкцинација или неодамнешен негативен тест – за влез на јавни места и упатства за работа од дома каде што е можно.

Премиерот рече дека неговата влада се надева дека ќе го укине единствениот преостанат законски услов, дека сите оние кои се позитивни на KOBИД-19 мора да се самоизолираат најмалку пет дена.

„За да го овозможиме тоа“, рече тој, „сите треба да останеме будни во овие последни недели од зимата. Пaндемијата не е завршена“.

И покрај фактот дека бројот на случаи останува висок во Велика Британија, бројот на нови дневни инфекции е намален за 38,9% во текот на изминатата недела. Бројот на болнички приеми поврзани со KOBИД-19, исто така, почна да опаѓа.

„Многу нации низ Европа воведоа дополнителни зимски блокади“, рече Џонсон, „но оваа влада тргна по друг пат“.

Целта на мерките беше да се забави преносот на вируcот за да и се даде време на владата да обезбеди засилувачи за вaкцини на што е можно повеќе Британци.

ЧЕШКА ЈА ПОВЛЕКУВА ЗАДОЛЖИТЕЛНАТА BAKЦИНА

Чешката влада го укина декретот со кој вaкцинацијата против Кoвид-19 беше задолжителна за клучните професионалци на возраст над 60 години за да се избегне „продлабочување на поделбите“ во општеството, додека дневниот број на нови случаи достигна рекордно ниво.

Премиерот Петр Фиала рече дека неговата нова влада од десниот центар не гледа причина за задолжителни вaкцини како што планираше претходната администрација во некои сектори.

„Ова не го менува нашиот став за вaкцинација. Сè уште е веројатно најдобриот начин за борба против Кoвид-19… Сепак, не сакаме да ги продлабочуваме поделбите во општеството“, рече Фиала на прес-конференција во средата.

Во декември, претходната влада нареди вaкцинација против Ковид-19 од март 2022 година за персоналот во болниците и старечките домови, полицијата, војниците и некои други професии, како и за оние над 60 години. Таа одлука предизвика протести против мерките.

Пресвртот на политиката доаѓа кога бранот на варијантата Омикрон ја погоди оваа земја од 10,7 милиони жители. Министерството за здравство соопшти дека во вторникот биле пријавени 28.469 нови случаи, што е рекорд дневно од почетокот на пандемијата и повеќе од двојно од 12.371 пријавени истиот ден минатата недела.

Како и другите земји од Централна Европа, владата очекува околу 50.000 случаи на ден до крајот на месецот.

Во подготовка, на аcимптоматските примарни здравствени работници и персоналот на социјалната служба кои се позитивни на тестот може да им се дозволи да продолжат да работат. Бизнисите сакаат да ја прошират листата.

Владата на Фиала, исто така, го скрати времето на кaрантин и изолација, а од оваа недела воведе задолжително тестирање на вработените во компаниите.

Хоспитализациите, кои достигнаа врв во повеќе од 7.000 во последниот бран Делта на почетокот на декември, паднаа на 1.635 во вторникот од 1.761 пријавени во понеделникот.

Земјата пријавила 36.937 смртни случаи од коронавирус од почетокот на пaндемијата, една од најлошите стапки по глава на жител во светот.

ИЗРАЕЛ РАЗМИСЛУВА ДА ГО ОТКАЖИ ЗЕЛЕНИОТ ПАСОШ ЗА KOBИД

Ова на 18 јануари го изјави израелскиот министер за финансии Авигдор Либерман, кој во вторникот објави дека работи на укинување на системот за зелена карта за KOBИД-19 во земјата, наведувајќи ја неговата штета врз економијата.

Т.н. “Green Pass” пропишува дека само оние кои биле вaкцинирани или закрепнале од KOBИД-19 можат да влезат во затворени области како што се ресторани и продавници, како и преполни отворени области, вклучувајќи спортски стадиони и градини.

„Нема медицинска или епидемиолошка логика во пасошот, и многу експерти се согласуваат“, напиша Либерман на Твитер, изразувајќи загриженост поради „директната штета на економијата и секојдневното функционирање“, како и паниката во јавноста.

„Работам со сите надлежни органи за укинување на зелениот пасош и одржување на нормална рутина на живот за сите“, додаде министерот.

You might also like