Кој овде кого прави луд! СЗО тврди дека премногу се користат маски

55

Луѓето носат премногу лична заштитна опрема и мора да станат совесни потрошувачи, предупредува Светската здравствена организација.

Огромното количество медицински отпад акумулиран за време на пандемијата ширум светот стана опасност за здравјето и животната средина, според СЗО.

 

 

Милијарди маски за лице, ракавици и заштитни одела за целото тело создадоа околу 87.000 тони медицински отпад додека светот се бореше со Ковид 19 меѓу март 2020 година и ноември 2021 година. Шприцевите и иглите за вакцинација додадоа уште 143 тони отпад, според Раша Тудеј.

Околу 30 отсто од здравствените установи ширум светот, особено оние во посиромашните земји, беа слабо опремени за справување со постоечкиот отпад пред коронавирусот. А пандемијата ги стави под уште поголем притисок, соопшти СЗО.

Агенцијата ја нагласи „огромната потреба“ за подобрување на системот за управување со медицински отпад, додавајќи дека и владата и јавноста ќе треба да учествуваат за да се постигне оваа цел.

Мора да се зголемат инвестициите во развојот на технологии за „третман на отпадот без отпад“ за да се заштити животната средина, соопшти СЗО.

Тој, исто така, ги советуваше производителите да користат „еколошки“ пакување и транспорт за медицински производи, како и опрема за повеќекратна употреба и материјали што може да се рециклираат или биоразградливи.

„Откривме дека луѓето носат прекумерна опрема за заштита на лична заштита“, рече д-р Маргарет Монтгомери, технички службеник во Одделението за вода, санитација, хигиена и здравје на СЗО, според АП. „Што се однесува до јачината на звукот, тој е огромен.

Јавноста треба да „стане посвесен потрошувач“ за да помогне во решавањето на проблемот со медицинскиот отпад, посочи Монтгомери.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like