Германија ги укинува ограничувањата од Март

89

Германија планира да ги укине повеќето ограничувања за коронавирусот воведени од владата во март за борба против пандемијата, бидејќи бројот на нови инфекции опаѓа. Две години по избувнувањето во Германија, ограничувањата ќе почнат да паѓаат, објави АФП. Како прв чекор, на повеќе луѓе ќе им биде дозволено да учествуваат на приватни собири, а пристапот до продавниците ќе биде отворен за сите, без да се проверува дали луѓето се вакцинирани или тестирани. Од 4 март пристапот до рестораните ќе биде отворен за невакцинираните лица доколку покажат негативен тест. Како последен чекор, „широките ограничувања на општествениот, културниот и економскиот живот мора постепено да бидат укинати до почетокот на пролетта на 20 март 2022 година“, се вели во нацрт-документот, кој се очекува да биде одобрен од федералните и државните власти во среда. . Повеќе на темата Во Грција размислуваат за олабавување на мерките за КОВИД Проф. Кунчев: Повторно очекуваме 10.000 заразени дневно Расте протестите против мерките за КОВИД во Нов Зеланд По тој датум, водечката европска економија ќе се потпира на „основните мерки за заштита“, вклучително и носење медицински маски на јавни места, пренесува БГНЕС. Во овој период, ако е можно, ќе бидат укинати правилата кои бараат од работодавците да им дозволат на вработените да работат од дома. Германија веќе неколку недели го ограничи пристапот до баровите и рестораните на луѓето кои примиле засилена вакцина против коронавирус или кои поминале негативен тест откако биле целосно вакцинирани или страдаат од болеста. Воведени се и ограничувања за контакт, при што приватните собири се ограничени на 10 лица или две домаќинства доколку има невакцинирано лице. Канцеларот Олаф Шолц во среда треба да се сретне со лидерите на 16-те провинции во Германија за да се договорат за следните чекори за справување со пандемијата. Во понеделникот, Германија пријави 76.465 нови случаи на Ковид-19 втора недела по ред, со пад на морбидитетот. Германските провинции, кои имаат значителна автономија во наметнувањето ограничувања, од носење маска во јавниот превоз до домашно школување, веќе почнаа постепено да ги олеснуваат ограничувањата.