„УКРАИНСКАТА ВОЈСКА МАСОВНО ГИ НАПУШТА СВОИТЕ ПОЗИЦИИ И МАСОВНО ДАВА ОРУЖЈЕ“ соопшти Министерството за одбрана на Руската Федерација

597

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека армијата на Украина масовно ги напушта позициите и го предава оружјето, поради интервенцијата на руската армија на истокот на таа земја.

Разузнавачките податоци покажуваат дека единиците и армијата на вооружените сили на Украина масовно ги напуштаат позициите оставајќи го оружјето, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Во исто време, рускиот воен оддел посочува дека позициите на единиците на вооружените сили на Украина, кои го положиле оружјето, не биле изложени на напади. – Руските вооружени сили не вршат напади врз украинските градови. Ништо не му се заканува на цивилното население – се нагласува во соопштението.

Се наведува и дека изјавата на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, за наводните загуби на руски авиони и оклопни возила е „целосна лага“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like