Путин се обрати до Светот: Руското население во Украина не може да го издржи сето она што му го прават 8 години

818
⚡️ Обраќање на Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин ⚡️
💬Владимир Путин: […] Во овој поглед, и во врска со ситуацијата во Донбас. Гледаме дека силите кои извршија државен удар во Украина во 2014 година, ја презедоа власта и ја држат со помош на, всушност, декоративни изборни процедури, конечно се откажаа од мирното решавање на конфликтот. Осум години, бескрајно долги осум години, направивме се што е можно ситуацијата да се реши со мирни, политички средства. Залудно се.
❗ Како што реков во моето претходно обраќање, не може да се гледа што се случува таму без сочувство. Едноставно беше невозможно да се издржи сето ова. Беше неопходно веднаш да се запре овој кошмар – геноцидот врз милионите луѓе кои живеат таму, кои се потпираат само на Русија, се надеваат само на нас. Токму овие аспирации, чувства, болка на луѓето беа за нас главен мотив за да донесеме одлука за признавање на народните републики на Донбас.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like