КОГА ПРЕТСЕДАТЕЛ Е КОМИЧАР, МЕСТОТО вообичаено ЌЕ БИДЕ ТРАГИЧНО! Зеленски утрово им вети на жителите на Украина дека ќе биде со нив до крај, а сега ги пакува куферите за Лондон!

488

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утринава им вети на народот на Украина дека ќе биде со нив до крај, но попладнето се предомисли. Според информации од дипломатски извори, Зеленски моментално е надвор од земјата, а со оглед на тоа што премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон му понудил азил, се претпоставува која е следната дестинација.

 

 

Како што рече Володимир Зеленски, поранешен комичар, а потоа и претседател на Украина, во своето обраќање пред народот утринава, жртвите веќе паднаа, но претседателот нема да ги остави граѓаните.

Тоа го потврди и украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба кој беше во официјална посета на САД.

Со тие зборови тој одговори на советите на американската администрација дека украинскиот претседател треба да го напушти Киев.

– Претседателот секогаш ќе биде со народот на Украина. Претседателот на Украина е убеден дека ако го зачуваме единството, ќе победиме – изјави тој во интервју за телевизијата „Фокс“.

Претходно денеска, украинскиот претседател Володимир Зеленски и се обрати на нацијата, повикувајќи ги сите субјекти да се вклучат во одбраната на земјата. Тој ги повика сите кои имаат искуство да се борат.

– Имаме жртви во армијата, ни треба крв, ве молиме дарувајте крв – рече тој на почетокот на своето обраќање.

Ако се има предвид дека пред тоа имаше информации дека Велика Британија е подготвена да им ја даде сета потребна поддршка и азил на членовите на украинската администрација и претседателот Володимир Зеленски, доколку одлучат да ја напуштат таа земја, се е јасно.

– Секако дека сме подготвени да ја обезбедиме сета потребна поддршка, логистика или која било друга. Британија отсекогаш го правела тоа со администрациите во егзил. Токму тоа му кажав на Зеленски утринава дали тој и владата имаат потреба од засолниште – истакна Џонсон во своето обраќање пред пратениците во британскиот парламент.

Зеленски замина за почеток во странство, а потоа Лондон Се претпоставува дека Лондон е следната дестинација…

(Информатор)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like