Регионални градоначалници во Украина почнаа да ја предаваат власта на Русите

426

Градоначалникот на Купјанск, регионот Харков, Генадиј Мацегора, кој беше избран од партијата ОПЗЖ во 2020 година, самиот се договорил со руските окупатори за трансфер на власта во градот.

Извор : Мацегора во жалбата објавена од Градскиот совет на Купјанск, Регионалното обвинителство на Харков

 

Директен говор : „Денеска во 7:30 часот беше примен повик од командантот на рускиот баталјон да понуди преговори. Во спротивно, градот ќе биде опфатен со сите последици. Решив да учествувам во разговорите за да избегнам жртви и уништување во градот.”

Детали : Градоначалникот истакна дека началникот на градската полиција на Шевченко Наталија Артемивна била присутна на разговорите со него.

„Разговаравме за акциите на војската, кои имаат за цел да влезат во градот, да обезбедат ред, да ги смират жителите. И тие ме убедија дека тоа нема да влијае на животот на градот: ќе има училишта, градинки, болници, продавници за храна, превоз, ќе има ред.во градот“, рече тој.

Според градоначалникот, пред 4 дена, кога започнала руската офанзива, градот го напуштиле СБУ, обвинителството, воената регистрација и упис и одредот за одбрана на терористите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like