Германија се спрема за 3та светска војна? Шолц објави: Дополнителни 100 милијарди евра за армијата

673

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска најави дека владата планира дополнителни 100 милијарди евра за армијата.

Во своето обраќање пред Бундестагот, Шолц рече дека Германија годинава ќе инвестира 100 милијарди евра во армијата и дека отсега ќе инвестира повеќе од два отсто од БДП во одбраната.

 

До 2024 година Германија, вели тој, значително ќе ги зголеми трошоците за одбрана. Неговата објава пратеникот ја дочека со силен аплауз.

„Целта мора да биде ефикасна, модерна армија“, подвлече канцеларката, додавајќи дека земја со големина на Германија мора да има такво нешто.

 

„Какви способности има армијата на Путин? „Какви вештини ни се потребни за да се соочиме со овие закани?“, праша тој.

Тој посочи дека Германија е целосно посветена на НАТО и дека е неопходно да се спречи нападот на Путин да се прошири во други земји. Тој порача дека во Европа мора да се произведува нова генерација борбени авиони и дека е неопходно да се надмине зависноста од одредени добавувачи на енергија.

 

Шолц нагласи дека енергетската политика сега има најголем приоритет и дека се планира итна изградба на терминал за прием на течен гас. Тој посочи дека Германија нема да се затвори за разговори со Владимир Путин, но дека нема да мирува додека не се врати мирот во Европа.

„Ако сакаме последните три децении да не бидат исклучок, тогаш мора да ја покажеме нашата посветеност на ЕУ и НАТО“, рече Шолц, додавајќи дека „ние ќе ја браниме Европа“.

Тој изрази уверување дека „нападот врз Украина ќе биде катастрофа за Русија“, најавувајќи дополнителни санкции, без ограничување на темите.

„Да не се залажуваме. Путин нема да го промени курсот преку ноќ. Но, руското раководство многу брзо ќе ја почувствува цената што ја плаќа за тоа“, нагласи германската канцеларка.

Шолц смета дека е срамота што Русија само благодарение на своето вето спречи осуда на нападот врз Украина во Советот за безбедност на ОН.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like