ОВА Е СЛЕДНАТА ВОЕНА ЦЕЛ НА ПУТИН: Украина целосно ја загуби контролата над ЕНЕРГИЈАТА (ФОТО)

619

Руската воена операција постигна голем успех на бојното поле, но нивниот следен чекор е прилично непредвидлив и со тоа украинската армија се соочува со конфликти на различни фронтови. 

Првиот голем чекор беше кога руските сили ја окупираа затворената нуклеарна централа во Чернобил, а потоа за време на синоќешниот конфликт успешно ја окупираа најголемата нуклеарна централа во Украина – Запорожје.

Во текот на денот одекна и веста дека стратешкиот град Николаев паднал во рацете на руската контраофанзива – градот во чие подрачје се наоѓа јужноукраинската нуклеарна централа, која се наоѓа на неколку километри северно од самиот град. . 

 

Украина Русија

Украина Русија
Фото: liveuamap / Printscreen

Со освојувањето на Николаев, Москва го обезбеди пристанишниот град, но и го отвори патот до оваа нуклеарна централа.

Во Украина има пет нуклеарни централи, освен Запорожје, Чернобил и јужноукраинските централи, тука се и Хмелницки и Ровно. 

Запорожје

Нуклеарната централа Запорожје е изградена помеѓу 1984 и 1995 година и е најголемата нуклеарна централа во Европа и деветта по големина во светот.

Во нормални времиња, таа произведува една петтина од електричната енергија во Украина и речиси половина од енергијата произведена во нуклеарните капацитети во земјата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like