ЦРВЕНОТО КОПЧЕ НА ПУТИН – И ТОА СЛЕДУВА? Ова се 4 сценарија во кои Русија одговара со НУКЛЕАРНА МОЌ

97

Фото: Profimedia

Откако Путин рече дека националните нуклеарни сили треба да бидат во состојба на висока готовност, ова ги зголеми стравувањата дека рускиот напад врз Украина може да доведе до нуклеарна ескалација.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави за време на викендот дека нуклеарните сили на неговата нација треба да бидат ставени во состојба на висока готовност, што ги зголеми стравувањата дека рускиот напад врз Украина може да доведе до нуклеарна ескалација.

Во документот од 2020 година насловен „Основни принципи на државната политика на Руската Федерација за нуклеарно одвраќање“ се наведува дека рускиот претседател донесува одлука за употреба на нуклеарно оружје.

Малиот куфер, познат како „Чегет“, секогаш се чува блиску до претседателот, поврзувајќи го со командната и контролната мрежа на стратешките нуклеарни сили на Русија. „Чегет“ не содржи копче за нуклеарно лансирање, туку наредбите за лансирање ги пренесува до централната воена команда – Генералштабот.

Рускиот Генералштаб има пристап до шифрите за лансирање и има два начини за лансирање нуклеарни боеви глави. Може да испрати кодови за овластување до поединечни команданти на оружје, кои потоа ќе ги спроведат процедурите за лансирање.

Постои и резервен систем, познат како „Периметар“, кој му овозможува на Генералштабот директно да иницира лансирање на ракети од копно, заобиколувајќи ги сите непосредни командни пунктови.

Што значеше наредбата на Путин за висока готовност?

Во текот на викендот, Путин рече дека националните нуклеарни сили треба да бидат во состојба на висока готовност. Следниот ден руското Министерство за одбрана објави дека нејзините нуклеарни ракетни сили биле ставени на „засилена“ борбена должност.

Терминот засилена или специјална борбена должност не се појавува во руската нуклеарна доктрина, оставајќи ги воените експерти збунети околу тоа што би можело да значи.

Павел Подвиг, висок истражувач во Институтот на Обединетите нации за истражување на разоружувањето во Женева, на Твитер рече дека наредбата можеби го активирала рускиот нуклеарен команден и контролен систем, што во суштина ги отвора комуникациските канали за секоја наредба за лансирање. Алтернативно, тој рече дека тоа може да значи дека Русите додале персонал во нивните нуклеарни постројки.

Во кои случаи Русите лансираат нуклеарни централи?

Беа претставени четири сценарија кои би можеле да ја оправдаат употребата на руско нуклеарно оружје:

1. Употреба на нуклеарно оружје или оружје за масовно уништување против Русија или нејзините сојузници.

2. Податоци кои покажуваат лансирање на балистички ракети насочени кон Русија или нејзините сојузници.

3. Напад на критични владини или воени локации што би го поткопале нуклеарниот одговор на земјата.

4. Употреба на конвенционално оружје против Русија „кога е загрозено самото постоење на државата“.

Федерацијата на американски научници проценува дека Русија има 5.977 нуклеарни боеви глави, повеќе од која било друга земја. Од нив, 1.588 се распоредени и подготвени за употреба. Нејзините ракети можат да бидат истрелани од копно, подморници и авиони.

Путин го надгледуваше координираниот тест на руските нуклеарни сили на 19 февруари, непосредно пред да им нареди на војниците да влезат во Украина.

До денес, единствената употреба на нуклеарно оружје за време на конфликтот беше со атомски бомби фрлени од САД врз јапонските градови Хирошима и Нагасаки во 1945 година, на крајот на Втората светска војна.