ШОК ЗА САД – Засега незамисливо: Двајца сојузници не сакаат ни да му се јават на Бајден на телефон…

315

И Бин Салман и Бин Зајед до пред инвазијата го молеа Бајден да разговара со него, а денес не сакаат ниту да се јават на телефон.

Во потрага по алтернативен начин за увоз на нафта и гас, откако целосно го суспендираше купувањето на руска нафта на пазарот, откако не доби гаранции од венецуелскиот претседател Николас Мадуро, до пред неколку дена најголемиот непријател на САД, Бајден сега е обидувајќи се со своите најголеми сојузници заливските држави како Саудиска Арабија и ОАЕ.

 

Меѓутоа, Бајден наиде и на ѕид, кој не го очекуваше. Според американскиот Wall Street Journal, Бајден не успеал да разговара со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и со престолонаследникот Абу Даби и со владетелот на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, бидејќи никој не сакал да одговори.

 

Волстрит журнал, повикувајќи се на високи американски и саудиски функционери, пишува дека целта на повикот била да се разговара за прашањата за обезбедување меѓународна поддршка за Украина и контрола на растот на цените на бензинот ширум светот.

Весникот наведува дека неодамна бил сведок на лоши односи меѓу Бајден и Саудиска Арабија, додавајќи дека Саудиска Арабија бара од администрацијата на Бајден поголема помош во Јемен, поголема поддршка за Иран и мешање во тужбите против Саудијците во САД за убиството на новинарот во 2018 година. Џамал ​​Кашоги.