x Една од најголемите руски спортистки порача: Нашата војска ја ослободува Европа од фашизам

152

Една од најголемите руски спортистки на сите времиња Светлана Хоркина ја згрози јавноста со коментарот за агресијата на Русија над Украина. Хоркина, која во кариерата освои седум олимписки медали во гимнастика, а неретко е во центарот на вниманието поради контроверзни изјави и ставови.

На почетокот на коронавирусот Хоркина изјави дека тоа е Божја казна поради односот на Западот кон Русија.

А по рускиот напад на Украина, Хоркина со нова изјава:

Поддржете ги нашите војници. Руските војнити повторно ја ослободуваат Европа од фашизмот“, споделила Хоркина поракаа на Инстаграм.

 

sportmedia.mk