Што и спремаат на Македонија со Макрон? Кирил Петков: Имаме одличен предлог! Собранието ќе одлучи дали ќе ја пушти Северна Македонија во ЕУ

2,190

Парламентот ќе одлучи дали ќе ја пушти Северна Македонија во ЕУ. Во моментов работиме напорно на ова прашање на дипломатско ниво.

Ова го изјави премиерот Кирил Петков пред новинарите во Брисел.

 

 

Тој потврди дека се работи на средба со Макрон на Румен Радев и Кирил Петков. Бугарскиот премиер не се двоумеше да предвиди дали ќе се исполни желбата на Франција да го укине ветото за Северна Македонија за време на француското претседателство.

Во последните три месеци дадовме добар пример во ЕУ во однос на заштитата на бегалците од Украина, а сега влегуваме во друга реалност. Вака во Брисел коментираше премиерот Кирил Петков.

„Мило ми е што Шест пакет ќе помине“, рече тој за санкциите против Русија.

„За неколку дена ќе дојде генералниот заклучок во кој Бугарија ќе има посебен став, кој ќе има отстапување особено за нас до крајот на 2024 година. Ова го изјави премиерот Кирил Петков од Брисел во врска со договорот на лидерите на ЕУ за забрана на увоз на руска нафта во 27-те земји од блокот.

 

 

Според него, ние остануваме единствената земја која има пристап до пристаниште, но има вистинско отстапување.

„Мило ми е што шестиот пакет санкции против Русија ќе помине и голем дел од руските парични текови ќе запрат, бидејќи тоа ќе покрие околу 90 отсто од европската нафта“, рече Петков.

Лидерите на ЕУ кои се состанаа во Брисел, исто така, се согласија да го прекинат пристапот до рускиот систем SWIFT, најголемата руска банка, Сбербанк, и да забранат три други руски државни радиодифузери, додаде Мишел.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like