„УНГАРЦИ, СПИЈТЕ МИРНО“ Орбан им порача на своите сонародници дека планот на Европската унија е поразен! Остануваме со Русија

1,776

Унгарскиот премиер Виктор Орбан оцени дека „предлогот на Европската комисија за забрана за употреба на руската нафта во Унгарија е поразен“.

– Унгарските семејства можат мирно да спијат, бидејќи најнечуената идеја е отфрлена – изјави Орбан на Фејсбук, пренесе АП.

Американската новинска агенција додава дека Орбан уште еднаш се занимавал со Европската унија, овојпат преку преговори за руската нафта на самитот во Брисел.

Унгарија, која покрива 65 отсто од потребите за нафта од Русија и 85 отсто од потребите за гас од Русија , беше осамена меѓу соседите на Украина, бидејќи беше единствената што одби воена помош преку нејзината територија и не испрати воена опрема во Киев. .

Овој потег налути многу водачи на ЕУ, вклучително и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

You might also like