ТЕКТОНСКИ ПРОМЕНИ НА ЕВРОПСКИОТ КОНТИНЕНТ? Нашите соседи ќе се обединат во една држава со оваа ДРЖАВА

3,017
Романија активно врши притисок врз Молдавија да стане една земја под изговор дека ќе им го олесни пристапот во ЕУ.

Букурешт активно го повикува Кишињев да се обедини за да може Молдавија што поскоро да се приклучи на Европската унија.

– Република Молдавија ќе успее сама да влезе во ЕУ во најдобар случај за 20 години – а доаѓа романскиот пратеник Еуген Томац. Веќе имаше обиди за спојување, последното заврши со губење на Придњестровје. Повторно почнаа да зборуваат за тоа откако романската државјанка Маја Санду стана претседател на Молдавија.

Отскочна даска за Европа

Молдавските власти поднесоа барање за пристапување во ЕУ на почетокот на март, а во април Европската комисија го доби прашалникот потребен за започнување на постапката. Претседателката Маја Санду е загрижена дека Украина е прва во редот за членство, иако молдавските граѓани долго време се за европска интеграција.

– Многу ни е важно да не бидеме заборавени, да не останеме зад нас и да не станеме сива зона – рече таа.

– Планот за интеграција во ЕУ за помалку од 15-20 години не може да се разговара никако, бидејќи земјите-членки нема да го прифатат – нагласи Томац. И тој предложи алтернатива: Кишињев се обединува со Букурешт, а тоа ќе обезбеди безбедност за републиката.

– Мирна и демократска унија со Романија ќе и даде на Молдавија стабилност во однос на безбедноста, бидејќи е членка на НАТО – објасни европратеникот и додаде дека Европската унија ќе обезбеди економска помош.

Пристапувањето, за кое зборува Томак, значи спојување на една држава со друга. Односно, Молдавија ќе стане субјект на Романија: земјите ќе имаат една влада, како и една, романското ниво на пензии и плати. Минатото лето, молдавската партија, Алијансата за обединување на Романците, претстави план за спојување до 2025 година.

 

Романија

Фото: Profimedia

Нејзиниот принцип се заснова на соодносот еден спрема шест во следните 20 години: Букурешт ќе одвои една шестина од државниот буџет на една поранешна република, а местата во парламентот и другите јавни служби ќе бидат распределени на ист начин.

 Странците сметаат дека со тоа животниот стандард ќе се доближи до романскиот, бидејќи „републиката во 30-те години независност не можеше да обезбеди просперитет на жителите“. Самата Санду во неколку наврати нагласи дека конечната одлука ќе остане кај народот. Според анкетите, само 35 отсто од населението се за, 47 отсто се против.

По изборот на Санду за претседател, молдавската опозиција најави дека ќе почне да лобира за интересите на Букурешт. И тоа се случи. Една од првите одлуки е промена на уставот со цел државниот јазик официјално да се преименува од молдавски во романски. Парламентот сè уште не ја усвоил промената, но веб-страницата на претседателот речиси веднаш беше преведена на романски.

Иако според пописот од 2014 година, само седум отсто од населението се сметале себеси за Романци, 75 отсто Молдавци, 24 отсто романскиот го нарекувале мајчин јазик и 54 отсто молдавски.

„Романија и Молдавија ги обединува заедничката култура и романскиот јазик, а во иднина двете земји ќе имаат конечно зближување“,  рече Санда во честитката по повод националниот празник на Романија, Денот на единството.

Според неа, државите веќе соработуваат во речиси сите области. Молдавците и Романците имаат исти закони, заеднички енергетски систем, а поставен е и гасовод од Букурешт до Кишињев како алтернатива на рускиот гасовод. Во рангирањето на земјите по БДП, Молдавија е на 127 место, Романија на 37. Разликата во показателите ги турка Молдавците да се приклучат на посилна земја.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like