ПУТИН ЈА ГУБИ ВОЈНАТА, А НЕ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА! Блиску е до страшен пораз кој не го очекуваше! СЕ ОДДЕЛ КАКО ПЛАНОТ, А ПОТОА…

325

Владимир Путин започна војна која нема да може да ја добие на долг рок. Русија ќе го изгуби статусот на суперсила.

 

Владимир Путин ја губи енергетската војна

Русија го претвори снабдувањето со енергија во економско оружје. Стратегијата е очигледна во Украина, каде руските беспилотни летала и ракети ги бомбардираат електраните . Но, тоа е очигледно и во Европа, каде што Москва ги затвори славините за гас и веројатно разнесе гасовод. Сепак, генералниот план на рускиот претседател Владимир Путин сега се чини дека ќе има контраефект. На краток рок, Путин навистина ќе предизвика економска штета на земјите од Европската унија – тоа е неизбежно. Но, на долг рок, Русија едноставно не може да победи во оваа енергетска војна. Маневарот на Путин само ќе го забрза падот на енергетскиот сектор на неговата земја и ќе го забрза губењето на нејзиниот посакуван статус на глобална енергетска суперсила .

 

Руската употреба на енергијата како оружје има три цели. Првиот, кој беше применлив кога славините за гас сè уште беа повеќе или помалку отворени, беше да создаде несигурност и да ги спречи земјите од ЕУ да се подготват за она што претстои. Друга цел беше уништување на европските економии. И на тој фронт, стратегијата на Русија функционира – еврозоната најверојатно ќе доживее рецесија следната година. Во меѓувреме, третата цел на Путин беше да ги поттикне политичките поделби во Европа со ширење на идејата дека санкциите ја предизвикуваат енергетската криза. Ова е, се разбира, инверзија на причината и последицата – одлуката на Русија да ја нападне Украина ја предизвикува кризата. Сепак, овој наратив доби одредена влечна сила во ЕУ, пишува Politico.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like