АВСТРИСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ПОЛИЦИЈА: Не поддржувам влез на Хрватска, Бугарија и Романија во Шенген зоната! Расте бројот на мигранти

341

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер изјави за весникот Куриер дека не е вистинско време да се гласа за проширување на Шенген зоната, бидејќи системот на надворешни граници не функционира.

Карнер изрази противење на предлогот на Европската комисија за вклучување на Хрватска, Бугарија и Романија во Шенген зоната.

Австрискиот министер за внатрешни работи го повтори ставот на радио станицата О1.

„Ситуацијата во Европа апсолутно јасно покажува дека заштитата на надворешните граници е неуспешна и ако системот не функционира, не смее да се прошири“, рече тој.

Изјавите на Карнер доаѓаат во време кога во Австрија е зголемен бројот на пребегнувања. Властите во Виена се почесто предупредуваат дека дезертерите пред да влезат во земјата преминуваат една или повеќе земји-членки на ЕУ, без никој да ги спречи.

Иако Австрија неодамна потпиша специјален договор со Унгарија и Србија за спречување на миграцијата, стотина полицајци и техничка опрема ќе бидат испратени во Србија за да помогнат во контролата на границата.

90.000 пребегнаа во Австрија годинава

Според податоците на австриското Министерство за внатрешни работи, од почетокот на годинава во Австрија влегле над 90.000 бегалци. Од нив, 75.000 не се регистрирани во ниту една друга земја на ЕУ.

„Затоа, како министер за внатрешни работи одговорен за безбедност, се спротивставувам на проширувањето“, додаде Карнер во изјава за радио, пренесе австриската новинска агенција АПА.

Европска комисија: Три земји ги исполнуваат условите за влез

Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон оваа недела повторно повика на вклучување на Бугарија, Хрватска и Романија во европската Шенген зона. Таа нагласи дека земјите ги исполнуваат сите услови. Меѓу нив, таа ги спомена ефективно управување со надворешните граници, униформни шенген визи, соработка со агенциите за спроведување на законот во други земји и интеграција во информатичките системи.

Се очекува гласањето за влез на Бугарија, Хрватска и Романија во Шенген зоната да се одржи на 8 декември на состанокот на министрите за внатрешни работи на членките на Унијата. Доколку Советот на ЕУ поддржи влез, трите земји ќе се приклучат на Шенген на 1 јануари 2023 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like