Неочекуван настан во Русија во кој е вклучен претседателот Владимир Путин или неговата блиска придружба може да и даде можност на Украина да го врати Крим до крајот на годината, изјави заменик-министерот за одбрана на земјата Владимир Гаврилов, цитиран од Newsweek.

На патувањето во Британија за да разговара за поддршката на Лондон за вооружените сили на Украина, Гаврилов беше запрашан од Скај њуз дали е „реално“ до јануари да се врати полуостровот, кој Русија незаконски го анектираше во 2014 година.

 

Тој се осврна на теоријата за „црниот лебед“, во која неочекуван настан ги превртува претходните пресметки. „Мислам дека Русија може да се соочи со „црн лебед“ во сопствената земја, внатре во Русија, а тоа може да придонесе за нашиот успех со Крим“, рече тој.

Можеме да стапнеме на Крим, на пример, до крајот на декември“, рече Гаврилов, што е „можно“ и „не е исклучено“.

На прашањето што може да биде овој непредвиден настан, Гаврилов одговори: „Путин, на пример, исчезнува поради некоја причина“, што е „физичка или политичка“.

„Или некој во неговиот круг, нешто се случува, или можеби комбинација на многу разочарано општество во однос на загубите“, додаде тој.

Откако Украина го ослободи јужниот град Керсон, имаше шпекулации за тоа кои области би можеле да бидат следниот фокус на силите на Киев.

Во октомври, нападот на мостот Керчен Теснец што ја поврзува Русија со полуостровот Крим доведе до пресврт во односите со јавноста за Киев, кој го смета за симбол на руската окупација.

Локалните медиуми на Крим објавија дека Русите бегаат во соседна руска област Краснодар поради стравувањата дека Украина наскоро ќе се придвижи да го врати регионот, што украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе го направи.

Во петокот британското Министерство за одбрана објави дека руските единици изградиле нови системи за ровови во близина на границата со Крим, како и во близина на реката Северски Донец меѓу регионите Доњецк и Луганск.

Бен Хоџис, поранешен командант на американската армија во Европа, на 12 ноември твитна дека артилериските ракетни системи за висока подвижност (HIMARS) испорачани од САД „наскоро ќе пукаат од Керсон“ и дека „пристапите кон Крим се на домет“.

Тој рече дека тоа може да ја „деградира руската одбрана“ бидејќи украинската контраофанзива се обидува да ги освои градовите Мариупол и Мелитопол „до јануари“. Потоа започнува решавачката фаза на кампањата… ослободувањето на Крим“.

Гаврилов изјави за Скај њуз дека Киев ќе разговара со Москва само кога руските трупи ќе бидат подготвени да ја напуштат цела Украина, вклучително и Крим, и ја отфрли можноста за пауза во непријателствата бидејќи тоа ќе им овозможи на руските сили да се прегрупираат.

„Немаме право да застанеме, мораме да одиме напред“, рече тој и посочи како Украина мора да се подготви за војна која ќе потрае „некое време“ доколку Русија сака да ги зголеми своите сили. Сепак, тој додаде: „Моето чувство е дека до крајот на пролетта оваа војна (ќе) заврши“.