ДАЛИ ВЕЧЕРВА ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ? АКТ НА УЖАС! Зеленски: Украина бара итна седница на Советот за безбедност на ОН поради руските напади

485

Украина ќе побара итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која тема ќе бидат најновите руски напади врз капацитетите за производство на електрична енергија, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Убиството на цивили и уништувањето на цивилната инфраструктура се акти на терор. „Украина ќе продолжи да бара одлучен одговор од светот на овие злосторства“, напиша Зеленски на Твитер.

Украинската државна агенција за атомска енергија „Енергоатом“ објави претходно денеска дека неколку единици на украинската нуклеарна централа „Пивденукраинскаја“ биле затворени поради губење на струја за време на руските воздушни напади низ Украина.

Серија експлозии одекнаа претходно денеска во Киев, а експлозии се слушнаа и во регионите Дњепропетровск и Миколаев, каде што беа пријавени неколку удари.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко потврди дека имало напад на клучна цивилна инфраструктура, а по експлозиите на некои места дошло до прекин на електричната енергија.

Курир.рс/Нова

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like