БОМБА НА ПРОФЕСОРКАТА ХРИСТОВА: Македонската јавност треба да знае дека Ванчо Михајлов бил уапсен од Германците и осуден на доживотен затвор затоа што се борел на страната на Полска во 1939-та година

581
  • Македонската јавност не знае дека Ванчо Михајлов бил апсен од Германците и осуден на смрт па потоа на доживотен затвор и едвај спасил жива глава затоа што се борел на страната на Пољаците во 1939-та година. Исто така една голема тајна што се чува од македонската јавност е дека Лазо Колишевски наредил да се судат за предавство речиси сите учесници на АСНОМ во Прохор Пчињски затоа што биле членови на ВМРО а како финален акт на предавство го дале манастирот на Србија во 1950-та за да се затвори идејата за независна Македонија.

Оваа изјава на професорката Христова се косат со официјалната историја за Ванчо Михајлов кој бил многу близок со Анте Павелиќ кој бил фашистички лидер на НДХ која направила многу масакри над Србите во логорот Јасеновац.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like