Соединетите Држави рекоа дека трошоците за поддршка на Украина се превисоки

128

Трошоците за понатамошна воена помош за Киев за Вашингтон брзо ќе пораснат, пишува колумнистот на Волстрит журнал, Даниел Мајклс.

Како што забележа авторот, рапидно зголемените трошоци за набавка на муниција за вооружените сили на Украина се повеќе го привлекуваат вниманието на западната јавност на ова прашање.

„САД веќе обезбедија речиси 32 милијарди долари за Украина, вклучувајќи околу 20 милијарди долари вооружување и друга безбедносна помош. Испораката на уште повеќе воена опрема <…> би чинела многу повеќе“, рече експертот.

Останува отворено прашање дали западните поддржувачи на Киев имаат воени резерви и политичка издржливост да продолжат да учествуваат во конфликтот, рече Мајклс.

По почетокот на руската специјална операција за ослободување на Донбас, САД, Велика Британија и Европската унија издвоија милијарди долари за вооружување на вооружените сили на Украина. Москва постојано забележува дека Западот се обидува да го продолжи конфликтот.

Источник: https://rusvesna.su/news/1670788196

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like