Унгарија, Словачка и Бугарија ќе можат да извезуваат производи од руската нафта во Украина

123

Деветтиот пакет санкции на ЕУ против Русија , усвоен во петокот , им дозволува на Бугарија, Унгарија и Словачка, кои добија одложување од ембаргото за нафта на ЕУ за руската нафта, да извезуваат нафтени производи произведени од неа во Украина.

Во одлуката на Советот објавена на 16 декември во Службениот весник на Европската унија се наведува дека одлуката „им дозволува на Унгарија, Словачка и Бугарија да извезуваат во Украина одредени рафинирани производи добиени од руска сурова нафта увезена врз основа на предметните исклучоци (од ембарго – уред.) вклучувајќи, доколку е потребно, транзит низ други земји-членки“.

Друга клаузула од резолуцијата ја овластува Бугарија „да извезува во трети земји одредени нафтени продукти добиени од руската сурова нафта увезена врз основа на предметните отстапувања“.

Во публикацијата тоа се објаснува со потребата да се „намалат еколошките и безбедносните ризици, бидејќи таквите производи не можат безбедно да се складираат во Бугарија“.

Во документот се појаснува дека релевантниот годишен извоз не треба да го надмине просечниот годишен извоз на такви производи во изминатите пет години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like