БРИТАНЦИТЕ КОНЕЧНО ПРИЗНА: Русите ја исцрпуваат украинската војска во битките за Бахмут! Платениците на Вагнер ја играат главната улога!

121

Последниот извештај за ситуацијата во Украина на британското Министерство за одбрана ја опишува тактиката што ја користела платеничката група Вагнер во обидите да го освои градот Бахмут во областа Доњецк.

Се вели дека Вагнер сè уште игра клучна улога во битката за трошење во Бахмут, а во последниве недели тие развија тактики за капитализирање на голем број слабо обучени регрути.

Имено, на поединечни борци им се даваат паметни мобилни телефони или таблети кои покажуваат поединечни цели за напредок и рути врз основа на слики од комерцијални сателити.

„На ниво на вод и повисоко, командантите остануваат закриени и даваат наредби преку радио, а се информираат преку видеа од мали беспилотни летала“, се наведува во извештајот.

На поединци и единици им беше наредено да напредуваат по однапред испланирани рути, често со огнена поддршка, но поретко придружени со оклопни возила. На Вагнерите кои отстапуваат од планираните правци за напад без дозвола им се заканува групно погубување.

„Оваа брутална тактика има за цел да го зачува реткиот имот на Вагнер од искусни команданти и оклопни возила на сметка на лесно достапните регрути, кои организацијата ги карактеризира како потрошни“, се вели во извештајот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like