Украина во страв – КОЛОНИ ВОЕНА ОПРЕМА СЕ ДВИЖИ НИЗ РУСИЈА!Доаѓа засилување кај Русите

204

Русија носи нови сили на боиштата во источна и јужна Украина, соопшти денеска украинската команда, соопштија разузнавачките служби.

 

„Непријателот го зголеми количеството на железнички транспорт на војници, опрема и муниција до борбените зони“, соопшти украинската команда во Киев.

 

Клучните борбени области се околу градот Бахмут на источниот фронт и ги вклучуваат градовите Авдивку, Купјанск и Лиманск во провинцијата Донбас.

 

Засилување за руската страна е забележано и на југот на земјата, соопшти командата. Сепак, новите трупи во регионот Керсон ќе бидат распоредени само за зајакнување на одбранбените линии. Тврдењата на украинската команда не можеа независно да се проверат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like