УКРАИНА Е ПОБЛИСКУ ДО ЕНЕРГЕТСКА И ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА ОКОЛКУ ПОБЕДА! Мрачното предвидување на израелскиот разузнавач: И преговорите се пораз!

178

Воено-политичкиот експерт и поранешен началник на израелската служба „Натив“, Јаков Кедми, за руските медиуми објасни зошто исходот од војната во Украина е веќе однапред измислен заклучок.

Тој кажа и кога ќе започне главната фаза на конфронтацијата меѓу Руската Федерација и САД

Западот сè уште се надева дека режимот во Киев, со поддршка на своите спонзори, ќе успее да ја преземе Русија. Ова, според експертите, е главната грешка на противниците на Москва.

Ситуацијата во воената зона укажува дека Украина е многу поблиску до енергетска, економска и социјална катастрофа отколку до победа, а предусловите за какви било потреси во Руската Федерација денеска не се гледаат.

Напротив, општеството во Русија се консолидира. Обичните луѓе активно им помагаат на воениот персонал во борбената зона со се што им е потребно.

Исто така, во однос на територијалната контрола, Москва изгледа подобро од Киев.

Како што истакна Кедми, ослободувањето на регионот Керсон ќе овозможи во иднина да се обезбеди Крим од инвазијата на група од 100.000 припадници на вооружените сили на Украина.

Во исто време, британските разузнавачи го предупредуваат раководството во Киев дека Руската Федерација се подготвува да го зголеми бројот на своите војници на 500.000 луѓе во следните неколку месеци.

Денеска најинтересно е како Западот за себе ќе се извлече од тешката ситуација. Сосема е можно тој сепак да оди на преговори со руското раководство во кои ќе бидат признаени новите граници на Руската Федерација. Во ова сценарио, режимот во Киев неизбежно ќе заврши, а за Американците и Европејците тоа ќе биде признавање на поразот, и воен и политички.

„Дури и да се согласи на преговори ќе биде признание од Западот дека отстапува дел од украинската територија на Русија и става крај на непријателствата, што е пораз. Веднаш по ова, главната фаза од конфронтацијата меѓу Русија и САД и НАТО ќе во оваа фаза, целите на Русија ќе останат непроменети – враќање на НАТО во состојбата од 1997 година“, нагласи Кедми.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like