ЛИДЕРОТ НА ВАГНЕРИТЕ ПРИЗНА ДЕКА РУСИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГО ОСВОЈАТ БАХМУТ! Снимено покрај телата на неговите платеници: „Им заврши договорот, си одат дома“

218

Шефот на руската приватна воена единица ПМЦ, Вагнер Евгениј Пригожин , рече дека неговите борци понекогаш поминуваат неколку недели обидувајќи се да заземат една куќа во клучниот град Бахмут во Донбас , што е најнов доказ дека напорите на Кремљ да го заземе стратешки важниот град се запрени.

Во мрачното видео објавено во текот на новата година, Пригожин беше снимен како посетува подрум во близина на фронтот исполнет со телата на неговите борци. Меѓу нив има и многу осуденици, кои биле регрутирани од затворите и загинале за време на жестоки тепачки, пишува Гардијан.

Во импровизираната мртовечница, зад Пригожин, може да се видат тела на носилки и во торби за тела. Во аголот на една од собите се гледаат куп трупови во вреќи, натрупани до рамо.

Договорот им заврши, следната недела си одат дома“, се слуша како вели Пригожин и додава: „Се подготвуваат да бидат испратени. Сите работиме на новогодишната ноќ. Тука лежат војниците на Вагнер кои загинаа на фронтот. Сега ги ставаат во цинкови ковчези и ќе си дојдат дома“.

Додека се гледаат повеќе тела како се извлекуваат од камионот, се слуша како Пригожин ја пречекува новата година.

Вагнер одигра клучна улога во руската офанзива врз Бахмут, а украинските војници интервјуирани од Гардијан рекоа дека борците на Вагнер често биле користени како шок трупи во фронталните напади на нивните позиции, додека неодамна мобилизираните Руси биле распоредени во одбранбени улоги.

Иако украинските извори и руските воени блогови долго време сугерираат дека Вагнер претрпел големи загуби во повеќемесечниот напад, снимката – и коментарот на Пригожин – ги нагласуваат големите загуби.

Во друго видео од неговата посета на фронтот, Пригожин ги потврди тешкотиите со кои се соочуваат неговите сили.

„Сите сакаат да знаат кога ќе го заземеме градот. Во Артемовск (Бахмут) секоја куќа стана тврдина. Нашите момчиња понекогаш се караат за една куќа повеќе од еден ден. Понекогаш се караат за една куќа со недели. А зад оваа куќа има уште нова линија на одбрана, а не само една. А колку такви одбранбени линии има во Артемовск? Петстотини веројатно не би било претерување“.

Неименуваниот војник на Вагнер со кој се среќава Пригожин се жали на тешкотиите со кои се соочуваат таму. „Немаме доволно опрема, немаме доволно БМП3 (оклопни автомобили) и гранати“, вели тој.

Бахмут
СЛИКА: ТВИТЕР СО ПРИНТСКРИН

Изјавите на Пригожин за Бахмут укажуваат на големи проблеми

Сопственикот на ПВК „Вагнер“ Евгениј Пригожин се обиде да го оправда недостатокот на напредок на неговите платеници во Бахмут, а „вагнерите“ веројатно се обидуваат да го обвинат Министерството за одбрана на Руската Федерација или руската индустриска база за неуспесите, според до извештајот на Американскиот институт за проучување на војната (ISW).од 3 јануари.

„Ова е значајна пресвртница за Пригожин, бидејќи тој за прв пат призна дека силите на Вагнер во Бахмут всушност не постигнале никакви придобивки“, забележа ИСВ.

Претходно, во октомври, Пригожин тврдеше дека „вагнерците“ во областа Бахмут наводно напредувале 100-200 м на ден. Неговиот ПВК спроведе разузнавачки операции во декември за да го потврди успехот исклучиво без помош од други елементи на руската војска.

„Пригожин веројатно создава информативни услови за да го обвини неуспехот на Вагнер групата да го заземе Бахмут руското Министерство за одбрана или руската индустриска база“, според аналитичарите.

Така, платениците на ПВК „Вагнер“ го известиле Пригожин дека не можат да го пробијат Бахмут поради недостаток на оклопни возила, муниција и гранати од 100 мм. Најавата има за цел да ја отстрани личната одговорност од Вагнер и Пригожин, обвинувајќи ги за неуспесите големите проблеми со распределбата на руските ресурси, за кои руските и украинските медиуми се повеќе разговараат од крајот на декември, се вели во извештајот на ISW.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like